ATLAS OPEN 2019

V dňoch 2-3 novembra 2019 sa uskutočnila prvá strelecká súťaž organizovaná Športovo streleckým klubom ATLAS Piešťany. Išlo o súťaž úrovne Level 1 podľa medzinárodných pravidiel IPSC (International Practical Shooting Confederation)

 

IPSC je dynamický, náročný a jeden z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich streleckých športov na svete. Strelecké situácie využívajú mnoho aspektov, ktoré sa nenachádzajú v tradičných streleckých disciplínach, ako je pohyb počas streľby, pohyblivé ciele, viacnásobné ciele a variabilita riešenia streleckých situácií. V tejto športovej disciplíne sa aktuálne súťaží vo viac ako 100 krajinách, má svoje majstrovstvá sveta a kontinentov. Pravidlá IPSC vznikli v USA, približne v roku 1963.

Organizátori ATLAS OPEN 2019 pripravili pre súťažiacich celkovo 8 streleckých situácií, na ktorých vystrielali cca 160 rán. Celkovo sa súťaže zúčastnilo 111 strelcov nielen zo Slovenska, ale aj Českej republiky, Poľska a Rakúska. Týmto už prvý ročník súťaže získal medzinárodný charakter. Keďže prvý ročník ATLAS OPEN 2019 bola súťaž úrovne Level 1, mohli sa tejto súťaže zúčastniť aj začínajúci strelci, ktorí nie sú registrovaní v Slovenskej asociácii dynamickej streľby (SADS), vyskúšať si náročnosť tejto streleckej disciplíny a získať skúsenosti. Počasie nám prialo, až na nepríjemný vietor, ktorý ojedinele komplikoval prácu rozhodcom. Celá súťaž prebiehala plynule, team ATLAS OPEN 2019 od riaditeľa preteku, cez hlavného rozhodcu, office, štatistiku, rozhodcov a pomocníkov, až po bufet pracoval ako švajčiarske hodinky, čo sa odzrkadlilo aj na pozitívnej spätnej väzbe od samotných súťažiacich.

111 strelcov súťažilo vo viacerých diviziách, a to CLASSIC, OPEN, PISTOL CALIBER CARBINE, PRODUCTION, PRODUCTION OPTIC, STANDARD a REVOLVER. Niektoré menej rozšírené divízie, ako napr. REVOLVER neboli dostatočne naplnené strelcami, takže nemohli byť na konci súťaže ocenené medailami, čo však určite týmto strelcom neubralo s príjemného športového zážitku.

Celá súťaž prebiehala v uvoľnenej a priateľskej atmosfére. Nechýbali ani diváci a zvedavci, ktorí sa prišli pozrieť na toto podujatie a možno raz začnú s týmto športom tiež. Takisto aj rodičia našich malých pomocníkov so streleckého krúžku sa presvedčili, že napriek tomu, že sa v tomto športe používajú strelné zbrane, je takéto podujatie bezpečné. Vládnu tu totiž veľmi prísne bezpečnostné pravidlá. Porušenie bezpečnostných pravidiel sa nekompromisne trestá diskvalifikáciou súťažiaceho. Počas súťaže k žiadnemu takémuto porušeniu nedošlo, čo len potvrdilo, že športoví strelci sú zodpovední a disciplinovaní.

Po dostrielaní posledného súťažiaceho nám spadol kameň zo srdca. Mali sme mierne obavy z počasia, predsa len v novembri si nemôžeme byť ničím istí.

Keďže hodnotenie strelcov prebiehalo už modernejším spôsobom, elektronicky, formou tabletov, celkové výsledky boli hotové vo veľmi krátkom čase. Za ten krátky čas si súťažiaci stihli vypiť kávičku alebo čaj v našom bufete, či sa porozprávať s priateľmi.

A tu sú výsledky: https://www.squad.sk

Foto by Daniel Schmizing

Pin It on Pinterest

Share This